close

Opening hours: The Library will be open on Tuesday 4 November from 10am to 6pm. More information

Past recipients: Creative Fellowships

The diversity of Creative Fellowship projects undertaken in previous years reflects the Library's place as a hub of intellectual inquiry and discourse across a broad range of disciplines.

2013

Funded fellowships

  • Kaz Cooke – installation, blog and article, Raiment and regalia (or) What have you come as? Allegiances from footy jumpers to hens’ night tiaras
  • Joanne Oliver – biographical book manuscript, Etched with love and courage: the life and work of Jessie Traill, Australian printmaker, 1881–1967
  • Rachel Buchanan – artist newspaper, The Melbourne Sirius
  • Mike Brady & Brenton Broadstock – musical theatre work, The road
  • Adrian McNeil – musical performance, Making history audible in the dome: coloniality and the intercultural songs of Sourindro Mohan Tagore
  • Nicole Lindsay – biographical book manuscript, John Byng: a Yankee blackfellow in old Melbourne town
  • Max Allen – book manuscript or documentary, Not forgetting yous at all: Barak and the de Purys
  • Bernard Caleo & Alex McDermott – print and ebook comic and narrative performance, Faust in Melbourne: the Devil collects

2012

Funded fellowships

  • Angela Cavalieri – series of large scale lino-cut prints, Canzone: music as storytelling
  • Robert Clinch – egg tempera painting, The rejected manuscript
  • (Elizabeth) Jo Gilbert – biography, Along the road with Jack O’Hagan
  • Toby Horrocks – biography, Through the lens of Peter Wille
  • Christine Johnson – limited edition of fine art prints, Indigene: Australian wildflowers
  • Nicholas Jones – series of book sculptures, A conspiracy of cartographers
  • Kirsty Madden – oral history and image archive, Aluta Kontinua: political images and oral history of free elections and resistance in Timor Leste and support for the East Timorese struggle in Melbourne
  • (Virginia) Ruth Pullin – book manuscript, Lost Treasure: a redefinition of the State Library of Victoria’s collection of Eugene von Guerard’s drawings

Honorary fellowships

  • Anne Marsden – scholarly article, The 1839 Melbourne Mechanics Institution: a study of power shifts in the Port Phillip community
  • Lynette Russell – book manuscript, Ethnography and Victorian culture

Special fellowships

  •  Gerard Vaughan – research into private art collecting and the transfer of private collections to public ownership
  • Susan Scollay – continuing research following the exhibition Love and devotion: from Persia and beyond

2011

Funded fellowships

  • Nam Le – research for a novel treating, in part, with 20th-century Vietnam
  • Jenny Grigg – illustrated book on contemporary book design, Cover stories
  • Joanna Drimatis – book manuscript, Rediscovering hidden treasures: the music of Robert Hughes AM
  • Stephen Banham – book manuscript, I'll have what he's having: finding the voice of Australian graphic design 1930–1970 (working title)
  • Antoni Jach – artist's book, In ruins: Luxor and Thebes past and present
  • Kevin Childs and Emily McCulloch Childs – book manuscript that tells the scarcely-known stories of Aboriginal resistance leaders, Warriors on the frontier
  • Linden Lyons – book manuscript, Thomas Denton Clarke: his chess problems and the Melbourne Leader in the 19th and 20th centuries
  • Lucy Fahey – animation on Victoria's past and present loiterers, A history of loitering

Honorary fellowships

  • Margaret Bowman – book manuscript, Cultured colonists: George Alexander Gilbert and his family
  • Tony Moore – documentary script, Marcus Clarke: an unnatural life

2010

Funded fellowships

  • Luke Beesley – research for a book manuscript based on Victorian seed dispersal and wind patterns
  • James Griffin – three cycles of lyric ballads and poems that portray life in a rural Victorian town
  • Leah Kaminsky – research for a non-fiction narrative about Yiddish–Polish poet Melekh Ravitch
  • Barbara Lemon ­­­­­­– research for a book manuscript about Ola Cohn, a pioneer of modernist sculpture
  • Sandra Fiona Long – a performance script that explores the relationship between humans and wind
  • Anne Longmire – research on the history of the Catalysts Club
  • Jim Pavlidis – an illustrated book based on a diary about dance classes taken in 1914
  • Monica Raszewski – a play that explores friendships and mother–daughter relationships

2009

Funded fellowships

  • Roger Averill – biography of Werner Pelz, Rumours of hope
  • Robyn Ballinger – book manuscript, Conquering aridity: the nature and culture of water in Victoria's north
  • Paul Davis – design and illustration of zines, pamphlets and ephemera
  • Christine Eid – book manuscript, In the driver's seat: a history of Victoria’s female taxi drivers 1918–2008
  • Elissa Goodrich – contemporary world-jazz suite with supporting visual artwork, Child's play…games in time of war
  • Michael Shirrefs – artist's book and radio program inspired by a volume of early Parisian maps, The tale of the 1880 'Atlas des anciens plans de Paris'

Honorary fellowships

  • Sasha Grishin – catalogue raisonné about ST Gill and his public
  • Deb Verhoeven and Brian Morris – book manuscript, A history of Melbourne–Sydney rivalry
  • Michael Watson – series of articles about the public library and loan exhibitions during the 1860s

2008

Funded fellowships

  • Angela Betzien & Leticia Caceres – a new concept for a location-based game and live performance event for young people
  • Meredith Fletcher – biography of Jean Galbraith: gardener, botanist, conservationist and writer
  • Margaret Geddes – Fighting for peace: Victorian women peace activists during World War I
  • Kevin Morgan – The career of Frederick John Piggott, CIB superintendent 1913–1928
  • Andrián Pertout – twenty-four solo piano miniatures incorporating quotations from early Australian composers
  • Tom Petsinis – novel framed in present-day Fitzroy focusing on a childhood in the 1960s
  • Fiona Tuomy & Liz Burke – Australian cultural identity: an exploration of the development of Australian arts and cultural identity in the 1970s

Honorary fellowships

  • Morris Gleitzman – three children's novels
  • Jessie Mitchell – In good faith? Governing Indigenous Australia through god, charity and empire 1825–1855
  • Trudy White – Catalogue of the world: an illustrated children's book

2007

Funded fellowships

  • Kate Daw – love objects: a visual art project exploring collected objects, place and time
  • Jane Grant – Paradise and yet: a critical biography of Cynthia Nolan
  • Michael Gurr – The union book (working title)
  • Ross McMullin – Geoff McCrae and Australia's lost generation
  • David Mence – The First Fleet: in search of the Australian leviathan
  • Tom Nicholson – The camp: an exploration of the disparate histories of Royal Park
  • Richard Raber & Naomi Bishops – Australian modernism: an exploration of innovative residential architecture from the 1950s and 1960s
  • Irine Vela – Australia in danger: slide night, a multimedia historical music–drama for five actors & three musicians

Honorary fellowship

  • Juan Davila – Panorama of Melbourne

2006

Funded fellowships

  • Sarah Cathcart – Boat 2: Australia at war
  • Eileen Chanin & Steven Miller – comparative study of sculptor Dora Ohlfsen, musicologist Louise Hanson-Dyer, publicist Alleyne Clarice Zander and artist Mary Cecil Allen
  • Caroline Clemente – Dr Howitt's corner: a civilised centre in early Melbourne
  • Julie Anne Gough – Strait crossings: 19th-century indigenous relocation between Victoria and Van Deimen's Land and beyond
  • Chloe Hooper – Western District novel
  • Judy Horacek – The quests and questions of home
  • Christopher Kohn & Lally Katz – History of Melbourne's vaudeville artists and theatres between the wars
  • Bruno Leti – The wandering lines in verse, maps and image of Victoria: from coastline to desert
  • Kirsty Murray – Escaping Lilliput: a novel for younger readers

Honorary fellowship

  • Elizabeth Willis – gentlemen amateur collectors in Port Phillip 1835–1855

2005

Funded fellowships

  • Hilary Maddocks – the art of print: documentation of European illustrated printed books c1470–1550
  • Fiona Capp – Once an outlaw
  • Lyn Gallacher – Magic words: an exploration of the life and art of Will Alma
  • Elizabeth Gertsakis – Horror, calamity and graphthos in Victorian popular illustrated news in Melbourne 1875–1877
  • Xenia Hanusiak – golden threads: an opera
  • Jack Hibberd – The Nunawading Messiah and the chosen people of Victoria
  • Brian Lipson – Bergasse 19: the apartments of Sigmund Freud
  • Paul Paffen – War and peace: H Septimus Power and M Napier Waller and the murals of the State Library of Victoria
  • John Ryrie – a medieval bestiary representing some of the people and animals Europeans believed existed on the Great Southern continent
  • Terence Sawyer – Tracing the line: an analysis of the development of the architecture of William Pitt
  • Lisa Sullivan – Sybil Craig: art and archive
  • Christian Bumbarra Thompson – A reinterpretation of Percy Leason's Aboriginal paintings
  • Maria Tumarkin – The chronicles of unaccompanied minors
  • Rachel Weaver – Defending the homestead: representations of Aboriginal and settler violence in colonial and late-colonial Australian popular culture
  • Arnold Zable – Sea of many returns

2004

Funded fellowships

  • Paul Fox – Travelling: Europe in the Australian imagination?
  • Danielle Clode – Visions of Australia: the role of French scientists in the development of Australian natural history
  • Martin Friedel – Underworld songs
  • Genevieve Grieves – Picture the past: representing photographic portraits of indigenious Victorians
  • Richard Aitken – Botanical riches
  • Leslie A Fraser – A natural and social history of the Merri Creek catchment from Wurundjeri times to 2004
  • Rod Jones – Cultural desert? Australian artists (1945–1975) and their responses to a conformist society
  • Daniel Palmer – The birth of Australian fashion photography
  • Carolyn Rasmussen – Maurice and Doris Blackburn and the 'struggle for freedom and advancement' in Australia, 1900–1970
  • Alan Warren – a re-examination of the casualty statistics for the Passchendaele (Third Battle of Ypres) campaign of autumn 1917
  • Jeffrey Wassmann & Kirsten Rann – Possible worlds: Melbourne through the eyes of another

2003

Funded fellowships

  • Robyn Annear – Whelan the Wrecker was here
  • Paul De Serville – completing the editing of Captain Frederick Charles Standish's diaries
  • Delia Falconer – The soft republic
  • Peter Lyssiotis – The garden at midnight: journey into the Holy Land
  • John Romeril – Some time in the shed
  • John Wolseley – Imagining nature: old books, new images
  • Bill Garner & Sue Gore – a play about Sir Redmond Barry and the foundation of the State Library of Victoria
  • Marshall McGuire – researching the collection of composer Peggy Glanville-Hicks
  • Michael McKernan – Drought: the Australian experience
  • Bev Roberts – Drysdale and Newcombe, an extraordinary partnership

Honorary fellowships

  • Richard Divall – preparing eight to ten volumes of major Australian compositions for publication and performance
  • Jane Lydon – photographing Victoria's Moravian Aboriginal reserves

More to explore